Piknikçiler Belgrad Ormanı’nı çöplüğe çevirdi

İHA

İstanbullular piknik ve mesire alanlarına akın etmeye başladı.

Özellikle Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı’na gelen vatandaşlar, aileleriyle keyifli vakit geçiriyor.

Ancak bazı vatandaşlar, çöplerini toplamayınca orman adeta çöplüğe döndü.

İlçe sakinleri dertli

Çöplerin, konteynerler yerine ağaçların altına bırakıldığı görüldü. Çöplüğe çevrilen orman nedeniyle ilçe sakinleri isyan etti. Sarıyer Belediyesi’nin çöpleri temizlemediğini iddia eden Sarıyerliler, piknikçilerin çöplerini toplamamasından yakındı. Duyarlı vatandaşların kendi imkanlarıyla ormandaki çöpleri temizledikleri öğrenildi.

“Kendi cebimizden para verip çöp poşeti alıyoruz”

Gönüllü olarak çöpleri topladığını ancak sorunun önüne geçemediğini söyleyen Osman Çelebi, “Buradaki halk olarak üzgünüz. Biz sürekli buradaki çöpleri kendi bütçemizle topluyoruz. Belediyeye defalarca bilgi verdik artık utanıyoruz. Hala gelip bu çöpleri almıyorlar. Kendi cebimizden para verip çöp poşeti alıyoruz, bir kısım vatandaş gelip topladığımız çöpleri yere döküp çöp poşetlerini alıyorlar.

Ben birçok insanın çevreciyim, duyarlıyım dediğine de inanmıyorum. Hafta sonu buraya gelip, buradan giderken ellerinde bir çöp poşeti olduğunu görmedim. 15 senedir bazı piknik alanlarının kör noktaları bu halde.

Piknik alanlarına ücret verildiği için, ‘ben buraya para verdim gelip toplayacaklar’ deyip, çöplerini bile bile atan insanlara da şahit oldum. Geçen sene İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş hocamızın girişimleri ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bir kısım çöp toplandı buradan. Ondan sonra ne kadar video da atsak başvuru da yapsak dönüş yapılmadı. Belediyelere de söyledik çöplerin toplanacağını söylediler ama gelip alan kimse olmadı” dedi.

“Bırakılan çöpleri görebildiğimiz kadar toplamaya gayret ediyoruz”

Tozlu Bent’e piknik yapmak için gelen Celal Can Ünver ise “Herkes en azından kendi çöpünü toplasa böyle bir birikim olmaz, çok zor değil aslında. Biz kendi çöpümüzü toplayacağız ama bir dahaki sefer geldiğimizde ne durumda olacak bilemiyorum. Bırakılan çöpleri görebildiğimiz kadar toplamaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir