Mehmet Uçum’dan yeni açıklama: Benim yaptığım hakikati ifade etmek

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un Van’da yaşanan mazbata krizine ilişkin parti içindeki bazı isimleri de hedef alarak yaptığı ‘not edildi, kaydedildi’ açıklaması gündemdeki yerini koruyor.

AK Partililerden kendisine gelen tepkiler sonrası Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da bir yazısında “Mehmet Uçum’un kullandığı dilde sorun var” diyerek Uçum’u eleştirmişti.

Uçum gelen eleştiriler sonrası Hakan’a yeni bir açıklama göndererek şu ifadeleri kullandı:

“Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bu durum toplumsal ve siyasal bir gerçektir. Bunu herkes bilir ya da hisseder. Bu gerçeği ifade edince sorunlu olduğunu söyleyenler ya farkında değildir ya da sahtekardır. Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir. Bundan sonra da yapabildiğim kadar hakikatin sözcüsü olmaya devam edeceğim.”

Ne olmuştu?

Van’da İl Seçim Kurulu, seçimi büyük farkla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme haklarının iadesi kararını hukuka aykırı şekilde kaldırarak, mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine karar vermişti. Protestolara yol açan karara karşı, başta CHP olmak üzere muhalefetin birçoğu tepki göstermişti.

YSK’nin, İl Seçim Kurulu kararını kaldırarak mazbatanın Zeydan’a verilmesine hükmetmesinin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da “Van ilimizdeki belediye başkanı seçimi ile ilgili 1 Nisan günü zuhur eden cinnet hali durumu, YSK verdiği isabetli kararla sonlandırdı. Yüksek Kurulu ve sayın üyeleri içtenlikle kutluyorum” açıklaması yapmış ancak daha sonra tweet’ini silmişti.

‘TUTUMLARIN KAYDEDİLDİĞİNİ HERKES FARK EDER’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada Zeydan’a mazbata verilmemesini protesto edenlere tepki gösterirken, “Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder” açıklaması yapmıştı.

Eski AK Parti Milletvekili Orhan Atalay, Mehmet Uçum’a, “Millete sallanan parmak kesilip atılmalı” diyerek sert tepki göstermişti.

Uçum’u adını anmadan eleştiren AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi, eski İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu ise “Milletin evinden millete parmak sallayamazsınız. Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu da, “Onlar da ‘devletin istediği doğrultuda konuşmazlarsa’ kayıt altına mı alınacaklar, film başa sarılıp ‘aslında bölücü’ mü sayılacaklar?” demişti. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir